Reklama

Umysł rozproszony

Umysł rozproszony

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Ośmiornice bywają nazywane „obcą inteligencją” – potrafią rozwiązywać rozmaite problemy i używać narzędzi, mimo że ich układ nerwowy wyewoluował niezależnie od układu nerwowego kręgowców.
PIXABAY.COM
U

U nas główną rolę w przetwarzaniu informacji i podejmowaniu decyzji odgrywa mózg – swoiste centrum dowodzenia i największe skupisko komórek nerwowych. U ośmiornic centralny układ nerwowy jest znacznie mniej rozwinięty – dwie trzecie spośród 500 mln występujących u nich neuronów zlokalizowane jest w zwojach występujących w ciele – głównie w ośmiu ramionach.

Dominic Michel Sivitilli i David H. Gire z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle postanowili bliżej przyjrzeć się działaniu rozproszonego systemu nerwowego ośmiornic podczas wykonywania przez nie różnych zadań, związanych np. z poszukiwaniem pożywienia wśród rozmaitych przeszkód. Okazało się, że zwoje nerwowe w poszczególnych ramionach są w stanie równolegle przetwarzać spływające do nich informacje oraz samodzielnie podejmować działanie. Wprawdzie dzieliły się informacjami ze zwojami występującymi w innych ramionach – dzięki czemu zwierzę mogło koordynować ruchy – ale nie komunikowały się z mózgiem. Badacze przedstawili swoje wstępne wyniki podczas konferencji astrobiologicznej w Seattle. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]