Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Umorzenie, czyli przyzwolenie

Umorzenie, czyli przyzwolenie

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Prof. Michał Bilewicz, psycholog społeczny: Umorzenie śledztwa w sprawie transparentu „KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice – dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice” zdumiewa. Pokazuje, że działania prokuratury najprawdopodobniej są umotywowane politycznie.
Transparent zawieszony przez kibiców Legii Warszawa podczas 35. kolejki Ekstraklasy. Warszawa, 08.05.2016 r. / Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Transparent zawieszony przez kibiców Legii Warszawa podczas 35. kolejki Ekstraklasy. Warszawa, 08.05.2016 r. / Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
A

Anna Goc: Prokuratura właśnie umorzyła śledztwo w sprawie transparentu „KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice – dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice”.

Prof. Michał Bilewicz, psycholog społeczny: To groźba samosądu wobec konkretnych osób. Umorzenie śledztwa w tej sprawie zdumiewa. Pokazuje, że działania prokuratury najprawdopodobniej są umotywowane politycznie.

Jedna z osób rozwieszających transparent zeznała, że nie wiedziała, co jest na nim napisane. Prokuratorzy uwierzyli.

W kibicowskich strukturach są grupy tzw. ultrasów, czyli tych, którzy odpowiadają za oprawy meczowe. Na meczach nie ma miejsca na spontaniczność, zwłaszcza w przypadku tak dużego transparentu.

Dlatego znamienna jest bezradność prokuratury w wykryciu i ukaraniu sprawców.

Jak Pan ocenia obecne działania przeciw mowie nienawiści?

Rząd powołał ostatnio komisję, która ma się zajmować przeciwdziałaniem przemocy faszystowskiej. Rosną statystyki przestępstw z nienawiści odnoszące się do muzułmanów – albo jest ich coraz więcej, albo prokuratura wszczyna coraz więcej śledztw. Więc jakieś działania są podejmowane.

W przypadku transparentu Legii mamy do czynienia z językiem przemocy politycznej. Umorzenie takiego śledztwa jest groźne – daje jasny komunikat: przyzwolenie na kolejne transparenty z podobnymi hasłami. A od transparentu do działania droga jest bardzo krótka. ©℗

Dr hab. MICHAŁ BILEWICZ jest psychologiem społecznym, profesorem na Wydziale Psychologii UW, gdzie kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka, reporterka, redaktorka działu Kraj „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracowniczka Instytutu Dziennikarstwa,...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo łatwo sobie wyobrazić wykonanie praktyczne groźby z transparentu - narzędzia do wykonania stanąć mogą na Jasnej Górze za pełnym pozwoleniem rezydentów, sądząc po ostatnich umizgach i poklepywaniach z chłopcami z ONR.

Mam na myśli krainę chorej wyobraźni.

to kościół katolicki, konkretnie jego biskupi i szeregowi funkcjonariusze, w dużej mierze ponoszą odpowiedzialność za degenerację polskiego państwa, jego systemu prawnego, wreszcie polskiego społeczeństwa - mało tego, przyczynili się do tych niszczących nas procesów kierowani najzwyczajniej w świecie chciwością i pychą

Mnie się to czasami zdarza. Nie raz i nie dwa razy słyszałem ciężkie wyzwiska i groźby pod adresem sędziego. Nigdy jednak nie słyszałem aby ktoś został ukarany za zachowania j/w. Nie każdy potrafi tak jak ja kulturalnie stwierdzić, że pani Olejnik i pan Lis to przeciwieństwo dziennikarskiego obiektywizmu i zwyczajnej ludzkiej przyzwoitości ( przypomnijmy tu choćby jak pan Lis w przeddzień drugiej tury wyborów prezydenckich w Polsce wypuścił w swoim programie telewizyjnym fake-newsa jakoby córka prezydenta Dudy zapowiedziała, że po swoim zwycięstwie jej ojciec odda Oscara twórcy Idy Amerykanom.)

Faszyzujące towarzystwo z ONR wydało oświadczenie czczące Asada - jak to się ma do naszych sojuszy? Paulini rezydujący w Częstochowie niczego złego nie dostrzegają we wznoszeniu przez tych samych, haseł rasistowskich, ksenofobicznych, szerzących nienawiść, atakujących fizycznie ludzi o odmiennych poglądach. Prokuratura Ziobry w czasie weekendu majowego ogłosiła umorzenie kilku spraw niewygodnych dla wadzy, między innymi matactwa i kłamstwa dotyczące " posiedzenia sejmu" w sali kolumnowej . Do nazwisk genialnych prokuratorów nie sposób dotrzeć, pomimo tego, że jest to informacja publiczna. Brzmi znajomo? Kto jest w odpowiednim wieku ten pamięta.

Całkiem niedawno władza strzelała do górników ( wiem, wiem dla was górnicy to warchoły ) albo wyrywała laptopy dziennikarzom. Doprawdy, nie trzeba sięgać w głąb historii aby dostrzec ciężkie winy rządzących, że o zaniedbaniach nie wspomnę bo te są kosmiczne.

Calkiem niedawno laptop obecnego ministra sprawiedliwosci postanowil sie wykapac i co? I nic,taka mial zachcianke.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]