Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ułomna, ale sprawiedliwość

Ułomna, ale sprawiedliwość

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Choć 18 lat temu nikt się tego nie spodziewał, Trybunał Haski do spraw zbrodni w byłej Jugosławii okazał się - mimo swych wad i błędów - wielkim sukcesem międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości.
W

Wyobraźmy sobie taką scenę. Jest wczesna, słoneczna jesień. Piękna, skalista plaża nad Adriatykiem. Na plaży emeryci z całej Europy. Dwóch wygląda znajomo: to Radovan KaradŽić i Ratko Mladić, zbrodniarze z czasów wojen w byłej Jugosławii... Niemożliwe? Bynajmniej: wyobraźmy sobie, że nie ma Trybunału Haskiego, że ci dwaj, nieosądzeni przecież przez "swoich", żyją bezkarnie i beztrosko...

Dzięki rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 25 maja 1993 r. taka scena jest niemożliwa: jeszcze podczas trwania bałkańskich wojen ONZ powołała Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Dokładniej rzecz biorąc: opisana wyżej scena jest niemożliwa nie dlatego, że Trybunał powołano, ale ponieważ wykonał swą misję.

Gdy niedawno aresztowano w Serbii niejakiego Gorana Hadžicia - oskarżonego o popełnienie zbrodni wojennych w chorwackim Vukovarze - stała się...

13422

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]