Reklama

Opłakanie. Zrozumienie. Sprawiedliwość.

Opłakanie. Zrozumienie. Sprawiedliwość.

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Oni wciąż nie doczekali się sprawiedliwości, bo ci, którzy wydawali rozkazy i ci, którzy w tej masakrze uczestniczyli, nie stanęli przed Trybunałem w Hadze. Z drugiej strony, w Serbii powoli dociera do świadomości społeczeństwa, że w imieniu narodu serbskiego dokonano straszliwej zbrodni.
B

BARTEK DOBROCH: - Jako specjalny sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ sporządził Pan 18 raportów o sytuacji w b. Jugosławii. Jednak dopiero zrzeczenie się przez Pana mandatu zwróciło uwagę na to, co się działo w Bośni.

TADEUSZ MAZOWIECKI: - Trudno twierdzić, że broni się praw człowieka w sytuacji, kiedy tyle tysięcy ludzi zostaje zamordowanych, a nie można zrobić nic poza opisaniem tego dramatu. Od początku pełnienia funkcji sprawozdawcy uważałem, że moją siłą może być opinia publiczna. Blisko współpracowałem z prasą międzynarodową, która nagłaśniała moje raporty. Decyzja o rezygnacji mogła się odbić echem na świecie - został mi tylko taki gest.

- Srebrenica jest nie tylko symbolem największej zbrodni od II wojny światowej, ale także niemocy ONZ i innych organizacji międzynarodowych, które nie zrobiły nic, by zapobiec tragedii.

...
8457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]