Reklama

Ukraiński exodus i polska gościnność

Ukraiński exodus i polska gościnność

08.09.2014
Czyta się kilka minut
Codziennie siedmiu Ukraińców składa wniosek o status uchodźcy w Polsce. Większość otrzymuje decyzje odmowne.
Uchodźcy niedaleko Łuhańska, maj 2014 r. Fot. Valeriy Melnikov / RIA NOVOSTI / EAST NEWS
W

W Urzędzie ds. Cudzoziemców (UdsC) siadam koło okienka Straży Granicznej – tu zaczyna się procedura uchodźcza. Pytam urzędnika, dlaczego pusto, skoro w tym roku wniosek o status uchodźcy złożyło w Polsce już prawie 1500 Ukraińców – dwa razy więcej niż w ostatnich 11 latach. Nie chce rozmawiać. Szepcze tylko, że zawsze ktoś się zjawia, wystarczy poczekać.
Wkrótce podchodzi mężczyzna, pod czterdziestkę. – Pan z Rosji czy Ukrainy? – pytam. – Teraz już z Rosji! – rzuca z wyrzutem.
Polska to nie Turcja
Fala ruszyła w marcu, gdy Rosjanie zajęli Krym; potem podań przybywało. Dziś codziennie co najmniej siedmiu Ukraińców składa wniosek. To jeszcze nie exodus. Ale jeśli Rosjanie zajmą Donbas, jeśli pójdą dalej... W marcu minister Sienkiewicz zapewniał, że Polska jest gotowa przyjąć 6 tys. uchodźców, z czego 5 tys. w specjalnym „miasteczku uchodźczym” w Nowej...

8768

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]