Reklama

Ukraina po „referendum”

Ukraina po „referendum”

12.05.2014
Czyta się kilka minut
Separatyzm służy Rosji do szantażowania Kijowa, by ten spełnił jej żądania. Inaczej Donbas będzie oddalać się od Ukrainy, a w Odessie znów będzie niespokojnie. Kreml jest gotów na długą konfrontację.
O

Oglądając polskie i światowe, a tym bardziej rosyjskie stacje TV, łatwo jest sądzić, że na wschodzie Ukrainy od tygodni trwają ciężkie walki między siłami rządowymi a zbrojnymi separatystami. Tymczasem ogłoszona przez Kijów w kwietniu operacja antyterrorystyczna ma bardzo ograniczony zasięg i ambicje, a starcia są sporadyczne. Władze mają wprawdzie wystarczający potencjał wojskowy dla odbicia zajętych przez separatystów miast i budynków, ale nie mogą i nie chcą go użyć, w obawie przed stratami wśród ludności cywilnej oraz z powodu nacisków Unii Europejskiej.

PASYWNEJ POSTAWIE KIJOWA TOWARZYSZYŁA OFENSYWA SEPARATYSTÓW. Coraz bardziej widoczne stawało się, że ich celem w obwodach donieckim i ługańskim jest nie tylko przejmowanie kontroli nad kolejnymi miastami, ale doprowadzenie do wzrostu nastrojów antyrządowych wśród mieszkańców. Niestety, przyczyniały się do...

4029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]