Reklama

Ukoić rozdarcie

Ukoić rozdarcie

03.03.2009
Czyta się kilka minut
"Miłosny dżihad" - wiernie tłumaczony tytuł tego filmu precyzyjniej oddaje jego podstawowe pytanie: jak pogodzić bycie pobożnym muzułmaninem z orientacją gejowską?
Kadr z filmu „Homoseksualizm w krainie półksiężyca” /fot. PLANETE
T

Turystę odwiedzającego któryś z krajów muzułmańskich zwieść może widok nawet w Europie niecodzienny: młodzi mężczyźni spacerują, trzymając się za ręce, albo witają się z czułością wykraczającą poza nasze europejskie normy. Jednak to, co przyjezdnemu może kojarzyć się z homoseksualną relacją, tak naprawdę jest tylko niewinnym gestem sympatii. W rzeczywistości bowiem bycie gejem czy lesbijką w "krainie półksiężyca" uchodzi za poważne wykroczenie przeciw prawu, karane więzieniem, chłostą, a nawet i śmiercią. Realizatorzy filmu przemierzyli rozliczne kraje: od Egiptu po Pakistan, w których islam jest religią dominującą i nierzadko stanowi o lokalnych paragrafach. Bohaterami dokumentu są ludzie, dla których wiara jest naturalną treścią życia: jest wśród nich postępowy, charyzmatyczny imam przebywający obecnie na wygnaniu w RPA, dojrzała kobieta ze Stambułu czy syn męczennika z ...

3090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]