Reklama

Ucieczka

Ucieczka

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Nie akcja, nie opisy życia w Auschwitz, nie metaforyczny potencjał opowiadanej historii, lecz retrospektywne wątki poboczne są prawdziwym skarbem powieści Kiša.
P

Psalm 44”, ostatnia książka Danila Kiša, którą dostajemy po polsku (w znakomitym jak zwykle przekładzie Danuty Cirlić-Straszyńskiej), chronologicznie rzecz biorąc jest książką pierwszą, napisaną w 1960 r. Późniejszy autor wybitnego cyklu „Cyrk rodzinny” za debiutem nie przepadał, uważał go za zbyt dosłowny i patetyczny, choć jednocześnie widział w nim wprawkę do dojrzałych dzieł i umieścił w edycji pism zebranych. U źródeł fabuły legła wyczytana w prasie historia żydowskiego małżeństwa ocalałego z Auschwitz-Birkenau, gdzie tuż przed wyzwoleniem przyszedł na świat ich synek, któremu także udało się przeżyć. W literackiej wersji Kiša mamy brawurową ucieczkę dwóch kobiet: Jeanne oraz Marii, matki trzymiesięcznego Jasia, spłodzonego z Jakubem, lekarzem i uczestnikiem obozowego ruchu oporu.

O ile główna akcja krótkiej powieści wydaje się mało prawdopodobna, opisy życia w Auschwitz...

4942

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]