Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Ubodzy na ruchomych schodach

Ubodzy na ruchomych schodach

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Katherine S. Newman, ekspert ds. problemów pracy i biedy: W USA żyje 8 mln ludzi, którzy są biedakami, choć mają pracę. W Europie Zachodniej brakuje pracy niskopłatnej, ale jest więcej bezrobotnych. Który model jest lepszy? Rozmawiała Ewelina Skwarczyńska
E

Ewelina Skwarczyńska: Co to znaczy być pracującym biednym?

Katherine S. Newman: Pracujący biedni (working poor) to osoby, które pracują na pełny etat lub część etatu, ale i tak żyją w biedzie. W USA 4-osobowa rodzina jest biedna, gdy jej łączny dochód nie przekracza 20 tys. dolarów rocznie. Tyle wynosi tzw. federalna linia ubóstwa. Jeśli więc człowiek codziennie rano wstaje i idzie do pracy, w której zarabia 20 tys. dolarów rocznie lub mniej, a jest jedynym dostarczycielem dochodu w swej 4-osobowej rodzinie, to jest "pracującym biednym".

Ilu ich jest w USA?

Około 8 mln. Natomiast biednych w ogóle, nie tylko tych pracujących, jest 37 mln. To mniej więcej 13 proc. populacji.

Ale praca pomaga wydostać się z nędzy: tak zwykle myślimy. Dlaczego to nie działa w przypadku...

11409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]