Reklama

Ubodzy na ruchomych schodach

Ubodzy na ruchomych schodach

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Katherine S. Newman, ekspert ds. problemów pracy i biedy: W USA żyje 8 mln ludzi, którzy są biedakami, choć mają pracę. W Europie Zachodniej brakuje pracy niskopłatnej, ale jest więcej bezrobotnych. Który model jest lepszy? Rozmawiała Ewelina Skwarczyńska
E

Ewelina Skwarczyńska: Co to znaczy być pracującym biednym?

Katherine S. Newman: Pracujący biedni (working poor) to osoby, które pracują na pełny etat lub część etatu, ale i tak żyją w biedzie. W USA 4-osobowa rodzina jest biedna, gdy jej łączny dochód nie przekracza 20 tys. dolarów rocznie. Tyle wynosi tzw. federalna linia ubóstwa. Jeśli więc człowiek codziennie rano wstaje i idzie do pracy, w której zarabia 20 tys. dolarów rocznie lub mniej, a jest jedynym dostarczycielem dochodu w swej 4-osobowej rodzinie, to jest "pracującym biednym".

Ilu ich jest w USA?

Około 8 mln. Natomiast biednych w ogóle, nie tylko tych pracujących, jest 37 mln. To mniej więcej 13 proc. populacji.

Ale praca pomaga wydostać się z nędzy: tak zwykle myślimy. Dlaczego to nie działa w przypadku...

11409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]