Reklama

Tyłem

Tyłem

07.01.2019
Czyta się kilka minut
W wąskich kręgach ludzi zajmujących się żartowaniem od dość dawna panuje przekonanie, że żart, jako elementarne prawo i cecha człowieczeństwa, wymiera.
Z

Zaiste, można mieć pewność, że ludzkość żartuje dziś słabiej niż, dajmy na to, rozdrażniona puma w połogu. Pożartować można – i to też nie do woli – w katakumbach, w starannie dobranym gronie ludzi szalenie zaufanych, gibkich umysłowo, potrafiących zachować dyskrecję, bo publiczne żarty kończą się zawsze źle. Żartowanie przestało być zabawą bez kary, przestało być takoż zabawą, jest bowiem postrzegane powszechnie jako próba dźgnięcia bliźniego w serce, czyli de facto w jego umysłowość, co pokazuje skalę jej zdegenerowania. Nie tylko dlatego, że żart bywa zły, ale dlatego, że jest niezrozumiały. Niezrozumienie żartu jest dziś znakomitym powodem do bezwstydnej obrazy, czy jak kto woli, do odziania się w zawsze za ciasny, naelektryzowany golf godności. Godność, owa bliźniaczka egzaltacji i braku dystansu, stoi na warcie już każdej rozmowy, w tym o zdrowiu, jakże dziś...

4433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nieeee, tylko nie to....Proszę dalej zartować, bo tylko jeszcze Pana żarty tygodnikowe trzymają mnie w pionie:))) A z sejmu proszę się nie smiać, bo nie ma tu nic śmiesznego, tylko oczywista oczywistość. Sejm cos uchwala, a za pięć minut odwołuje nie dla uciechy, tylko dlatego, ze może. Niektórych ustaw/uchwał nie rusza, bo tez może. Chyba ze z czasem się rozmysli….

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]