Reklama

Tydzień bez pieniędzy

Tydzień bez pieniędzy

05.07.2015
Czyta się kilka minut
To już któreś z rzędu lato, gdy ulice Aten wypełniają konkurencyjne manifestacje.
Fot. Kamila Zarembska
J

Jednak w tym roku jest inaczej. W minionym tygodniu, po fiasku rozmów z międzynarodowymi wierzycielami Grecji – lecz przed referendum, w którym naród miał zdecydować o przyszłości ewentualnego z nimi kompromisu – do rangi wyczynu urastała tu rzecz tak, zdawałoby się, błaha jak rozmienienie banknotu 50-eurowego.

W kraju, w którym tymczasowo zamknięto banki, emeryci dostają połowę świadczeń, a limit dziennych wypłat z bankomatów ograniczono do 60 euro, drobne są coraz bardziej w cenie. Hotele w północnej Grecji zaczęły już akceptować bułgarską lewę. Tanie linie lotnicze ogłosiły, że pasażerowie, którym system transakcyjny odrzuca płatności dokonywane kartami kredytowymi, mogą kupować bilety „po staremu”, w kasie na lotnisku. I choć politycy rządzącej Syrizy ogłosili w Atenach tydzień bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, polityczni oponenci nie mieli wątpliwości: takie decyzje to tylko populistyczna sztuczka przed referendum.

„Oxi” to po grecku „nie”. Ale plakat z tym słowem oznacza w Grecji coś więcej: to wezwanie do obrony narodowej dumy, nawiązanie do słynnego protestu premiera Joanisa Metaksasa przeciw włoskiej okupacji w 1940 r. W tygodniu przed referendum plakatów z „oxi” było w Atenach najwięcej. Zwolennicy lewicowej władzy demonstrujący przeciw ugodzie z wierzycielami (którą w telewizyjnym orędziu premier Aleksis Tsipras nazwał „szantażem”) oskarżali nawet sympatyków prawicy, że są „agentami kapitalizmu”. Tych, którzy zamierzali głosować na „tak” (po grecku: „nai”) i powiewali unijnymi flagami, było jakby mniej. W ostatnich dniach Grecja wydawała się podzielona jak nigdy dotąd. Do pewnego stopnia to tylko złudzenie. Prawie wszystkich mieszkańców tego kraju łączy bowiem niepewność: co się wydarzy po referendum? ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]