Reklama

Twarzą w twarz ze wstydem

13.02.2012
Czyta się kilka minut
Kościół coraz bardziej otwarcie mówi o problemie seksualnego wykorzystywania dzieci przez księży. Jednak bardzo wiele zostało tu jeszcze do zrobienia.
rys. Mieczysław Wasilewski
N

Nabożeństwo rozpoczęło się w zupełnie ciemnym kościele, a centrum celebracji stanowił krzyż. Jeden z biskupów wygłosił modlitwę: „Zgrzeszyliśmy, nie potrafiliśmy wsłuchać się w ból wielu najmniejszych, czuliśmy strach i przerażenie grzechem, który nas zranił”.

Ta liturgia pokutna w uznaniu grzechów i zaniedbań biskupów była tylko jednym z elementów ogólnokościelnej konferencji dotyczącej radzenia sobie z problemem seksualnego wykorzystywania nieletnich w Kościele. Odbyła się ona 6–9 lutego w Rzymie. Pod auspicjami Uniwersytetu Gregoriańskiego; oraz instytucji watykańskich. W sympozjum brali udział przedstawiciele 100 Konferencji Episkopatów oraz 30 zgromadzeń zakonnych, wśród nich troje Polaków: przemyski biskup pomocniczy Marian Rojek, przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich Ewa Kusz oraz wicegenerał zakonu franciszkanów konwentualnych Jerzy Norel.

...

7092

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]