Reklama

Twarda mowa

09.11.2010
Czyta się kilka minut
Dwa "kobiece" spotkania. Ale "kobiece" wyłącznie dlatego, że do rozmowy zostały zaproszone pisarki, poetki, publicystki. Rzadko zdarza się okazja, aby mogły one debatować publicznie, na ogół skazani jesteśmy na panów z mądrym wyrazem twarzy.
K

Kobiety wśród nich rzadko pojawiają się w roli ekspertek, częściej już - moderatorek. Poza tym "kobiecość" to nie kruchość i podległość (stereotyp w zachodnich realiach dawno już zdekonstruowany), ale odwaga i niezależność. I pod tym względem również te conradowskie spotkania należały do szalenie "kobiecych".

Ich wspólnym mianownikiem był styl dyskusji - klarowny, szczery, bezkompromisowy. Zamiast radykalizmu, niepodważalna logika argumentów. Kokieteria intelektualna ustępowała miejsca identyfikacji z ruchem feministycznym. (Pojęcie feminizmu, na rodzimym podwórku wciąż uznawane za fanaberie kilku pań niespełna rozumu, tutaj ujawniło swój potencjał humanistyczny). Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem "Atlas kobiet" i wzięła w nim udział międzynarodówka kobieca - Lisa Appignanesi (Anglia), Ewa Kuryluk, Dacia Maraini (Włochy) i Urvashi Butalia (Indie); a ...

3720

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]