Reklama

Twarda mowa

Twarda mowa

09.11.2010
Czyta się kilka minut
Dwa "kobiece" spotkania. Ale "kobiece" wyłącznie dlatego, że do rozmowy zostały zaproszone pisarki, poetki, publicystki. Rzadko zdarza się okazja, aby mogły one debatować publicznie, na ogół skazani jesteśmy na panów z mądrym wyrazem twarzy.
K

Kobiety wśród nich rzadko pojawiają się w roli ekspertek, częściej już - moderatorek. Poza tym "kobiecość" to nie kruchość i podległość (stereotyp w zachodnich realiach dawno już zdekonstruowany), ale odwaga i niezależność. I pod tym względem również te conradowskie spotkania należały do szalenie "kobiecych".

Ich wspólnym mianownikiem był styl dyskusji - klarowny, szczery, bezkompromisowy. Zamiast radykalizmu, niepodważalna logika argumentów. Kokieteria intelektualna ustępowała miejsca identyfikacji z ruchem feministycznym. (Pojęcie feminizmu, na rodzimym podwórku wciąż uznawane za fanaberie kilku pań niespełna rozumu, tutaj ujawniło swój potencjał humanistyczny). Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem "Atlas kobiet" i wzięła w nim udział międzynarodówka kobieca - Lisa Appignanesi (Anglia), Ewa Kuryluk, Dacia Maraini (Włochy) i Urvashi Butalia (Indie); a ...

3720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]