Reklama

Tuwim po latach, czyli poeta w czyśćcu

Tuwim po latach, czyli poeta w czyśćcu

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Czy półwiecze mijające od śmierci Tuwima pozwala spojrzeć na jego poezję w miarę obiektywnie, w sposób wolny od bezkrytycznych zachwytów, w jakie popadali admiratorzy poety, ale też bez owego bezwzględnego krytycyzmu, jaki charakteryzował (i w jakiejś mierze charakteryzuje do dzisiaj) przeciwników jego pisarstwa?.
Julian Tuwim, mal. Stanisław Ignacy Witkiewicz, 1929
P

Pewności nie mam, jestem wszakże przekonany, że obecny obraz tej twórczości nie jest ostateczny, bo jeśli ma ona pozostać żywa, to znaczy czytana przez szerszą publiczność, a także analizowana przez krytyków i historyków literatury, to jej interpretacje i oceny będą się zmieniać. A więc jak przedstawia się twórczość Tuwima, gdy patrzy się na nią w pierwszych latach XXI wieku?

Paseistyczny nowator

Próbując odpowiedzieć na te pytania, przyjmuję pewne założenia, które - jak myślę - ułatwią mi zadanie. Rezygnuję mianowicie z przyjętych w okresie międzywojennym podziałów na paseistów i awangardzistów, na poetów osadzonych w tradycji i jej programowych burzycieli. Rozróżnienia te mają sens jako element samookreśleń poszczególnych pisarzy i grup, a także składnik ówczesnego życia literackiego, są zatem ważne dla historyka literatury...

14467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]