Reklama

Gombrowicz źle widziany

Gombrowicz źle widziany

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Witold Gombrowicz nie miał stryjów w KPP, żadna z jego licznych ciotek nie była ciotką rewolucji, dziadek nie należał do SDKPiL; cały okres wojenny i powojenny spędził na emigracji, wydawało się, że jest czysty jak łza pięcioletniego dziecka. Cóż zatem zdecydowało o tym, że pisarz został potępiony?.
Rys. MIROSŁAW OWCZAREK
1

1.

Pamiętam rozmowę z połowy lat 80. z pewnym moim znajomym o przekonaniach skrajnych, reprezentującym tak zwaną narodową prawicę. Poglądy jego były mi zdecydowanie obce, mogłem jednak je zrozumieć, jedno tylko wydało mi się niepojęte: jego stosunek do Gom­browicza. Wyrażał się o nim z pogardą jako o szkodniku, ośmieszającym Polskę w świecie, jego międzynarodowy sukces nie stanowił wielkiego osiągnięcia rodzimej kultury, był w istocie wynikiem spisku sił nieprzyjaznych naszej ojczyźnie, które z premedytacją lansują tego błazna, w istocie wroga wszystkiego, co polskie. Rozmowa toczyła się w czasie, gdy dzieła Gombrowicza wciąż były w Polsce Ludowej prawie niedostępne, czytano je w egzemplarzach z trudem docierających z Paryża bądź dzięki publikacjom drugiego obiegu. Fascynacja jego twórczością stanowiła w tym czasie jeden z objawów nonkonformizmu. Dla mojego...

12949

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]