Reklama

Turcja po zamachu

Turcja po zamachu

09.01.2017
Czyta się kilka minut
Terrorysta z tzw. Państwa Islamskiego (IS), który w sylwestra zabił 39 ludzi w stambulskim klubie, ma pochodzić z Kirgistanu lub Uzbekistanu.
C

Choć aresztowano już ponad 40 osób, on sam pozostaje na wolności. O tym, że służby znają jego personalia, informował 4 stycznia szef MSZ, ale tureckie media były szybsze. Nagrania z monitoringu krążą w sieci, a gazety drobiazgowo rekonstruują przebieg zamachu. Eksperci nie mają wątpliwości, że zabójca był profesjonalistą. „Zdeterminowany, pragmatyczny, pewnie obchodził się z bronią i zabijał z zimną krwią. Z pewnością nie był to pierwszy raz, gdy strzelał do ludzi” – ocenił jeden z nich w rozmowie z dziennikiem „Hürriyet”.
Nowy rok zaczął się dla Turcji ciężko – po tym, jak poprzedni był dostatecznie trudny – i nic nie zapowiada, by kolejne miesiące były łatwiejsze. Kraj stał się jednym z głównych celów IS. Krwawe żniwo zbiera poprzedni brak zaangażowania Turcji w walkę z IS.
Nie brak też komentarzy, że krew na rękach ma szef departamentu religii, który wcześniej oznajmił, iż prawdziwi muzułmanie nie celebrują Nowego Roku, bo to grzech. Podobnie wypowiedzieli się terroryści w oświadczeniu, w którym przyznali się do zamachu. Dla rządu atak okazał się kolejnym pretekstem do przedłużenia stanu wyjątkowego, trwającego od pół roku. ©

Więcej o wydarzeniach w Turcji na www.TygodnikPowszechny.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Turcji, stały współpracownik Działu Zagranicznego Gazety Wyborczej, laureatka nagrody Media Pro za cykl artykułów o problemach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]