Reklama

Trzystu Spartan

Trzystu Spartan

23.02.2010
Czyta się kilka minut
Barczyści chłopcy cieszą się na Ukrainie wzięciem. Służą za lodołamacze w politycznych bojach, gdzie słowa przestały się liczyć. Wielu z tych, którzy dziś służą Wiktorowi Janukowyczowi, kiedyś służyło Wiktorowi Juszczence i Pomarańczowej Rewolucji. Jak wygląda Ukraina widziana ich oczami?
Spartanie ze sztabu Janukowycza. Ukraina, Kijow, luty 2010 r. / fot. Katarzyna Kwiatkowska
W

W dużym wojskowym namiocie pachnie benzyną. To przez generator, przy którym grzeje się grupa dobrze zbudowanych mężczyzn.

- Ilu was właściwie jest?

- Trzystu Spartan.

Trzystu na pewno nie zmieściłoby się w tym namiocie, ale część stoi na zewnątrz. Mają wachtę. Na oko jest ich najwyżej setka. Są wśród nich górnicy, kierowcy, robotnicy, ale też studenci, księgowi, a nawet pomocnik farmaceuty. Przyjechali z całej Ukrainy. Łączy ich jedno: trenują ciężką atletykę. W telefonach komórkowych chronią swoje zdjęcia w trykotowych kostiumach. Pozują na matach i z hantlami, dumnie prężąc muskuły.

Łączy ich też drugie: przyjechali, by bronić woli narodu. Noszą niebieskie przepaski i przeciwdeszczowe płaszcze z napisem "Wiktor Janukowycz - nasz prezydent". Stacjonują na placu przed siedzibą Centralnej Komisji Wyborczej w ...

11695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]