Reklama

Do białoruskich przyjaciół

Do białoruskich przyjaciół

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Białoruski student ma wybór: albo będzie oportunistą, albo będzie się angażować. Angażując się, zachowa godność, ale prędzej czy później przekreśli swoją przyszłość.
Demonstracja w Mińsku, 25 marca: studenci i uczniowie tworzą szpaler naprzeciw oddziałów milicji (fot. www.svaboda.org)
P

Przyszli wieczorową porą, jak zwykle bez mundurów, jak zawsze w skórzanych kurtkach. Zrobili rewizję, skonfiskowali sporo rzeczy, zabrali ludzi. Dostałam esemesa: "Zatrzymali Vasię, nie wiadomo, gdzie przebywa".

Vasia należy do Zjednoczenia Białoruskich Studentów, organizacji z tradycją. Choć zarejestrowana została w 1992 r., jej początki sięgają czasów ZSRR: mitycznych lat 80. Teraz, 19 marca, Związek miał świętować swe kolejne urodziny. Rzecz jasna, w tym roku nikt nie miał głowy do rocznic. Taki czas.

Studentów ze Zjednoczenia po raz pierwszy spotkałam wiosną 2005 r. - w Mińsku mieszkałam od dwóch miesięcy - skuszona obietnicą kolegi, że "tam jest naprawdę ciekawie". Poszliśmy. Rzeczywiście. Już sama siedziba wyglądała intrygująco: na wewnętrznych drzwiach wisiała podobizna nagiego studenta, zasłaniającego się indeksem (pozostałość po...

9263

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]