Reklama

Trudna mowa

Trudna mowa

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Pierwsza podróż do kraju wyzwolonego z komunizmu: gorzkie słowa Papieża o źle wykorzystanej wolności rozmijają się z oczekiwaniami rodaków. Dzięki wydawnictwu Polskiego Radia i Centrum Myśli Jana Pawła II możemy w słowach z 1991 r. odkryć treści dotychczas niedosłyszane.
P

Papież inaczej wyobrażał sobie wolną Polskę. "Solidarność" jako ruch i solidarność jako siła jednocząca naród rozpadały się, w siłę rośli postkomuniści, nasilał się konflikt o ochronę życia poczętego i napięcia społeczne związane z przemianami. Jan Paweł II obawiał się scenariusza zachodnioeuropejskiego - ateizacji i postępującego odsuwania religii na margines życia. Postanowił przestrzec rodaków, wezwać ich do rachunku sumienia i wzmocnić podstawy ich wiary. Za główny temat rozważań w czasie pielgrzymki w czerwcu i sierpniu 1991 r. przyjął Dekalog.

"Wolność, do której Chrystus nas wyzwolił, to jedna droga. Druga droga to wolność od Chrystusa" - powiedział Papież w homilii wygłoszonej w Olsztynie. Rozwiązanie tego problemu wskazał w przemówieniu do Episkopatu: "Człowiek musi znaleźć w Kościele przestrzeń do obrony poniekąd przed samym sobą: przed złym użyciem...

3759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]