Reklama

Ładowanie...

Trucizna dyktatury

06.12.2011
Czyta się kilka minut
W Niemczech największą aktywność skrajnej prawicy odnotowuje się ostatnio we wschodnich landach, na terenie byłej NRD. Czy to komunistyczna spuścizna stała się podglebiem dla neonazistowskiego terroryzmu?
P

Powoli wychodzą na jaw nowe fakty w sprawie, która od paru tygodni wstrząsa Niemcami. Fakty kłopotliwe dla policji i tajnych służb, które przez 13 lat nie umiały wpaść na trop neonazistowskiej komórki terrorystycznej - choć zostawiała krwawy ślad, w postaci dziesięciorga trupów. Po tym, jak dwaj główni sprawcy popełnili samobójstwo, a ich towarzyszka została aresztowana (patrz "TP" nr 48/11), policja i kontrwywiad pracują nad wyjaśnieniem sprawy - w tym nad wykryciem dalszych członków "Narodowo-Socjalistycznego Podziemia" (jak sami siebie nazywali). Aresztowano kolejnych podejrzanych, odnaleziono kolejną broń.

Wiadomo, że "mordercza trójka" z Turyngii miała wspólników. Być może była częścią większej "brunatnej" konspiracji, obejmującej także działaczy legalnego ugrupowania: skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD). W minionym tygodniu...

7189

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]