Reklama

Tren dla inteligenta

Tren dla inteligenta

09.10.2007
Czyta się kilka minut
Nie jest winą szerokich mas, że nie ufają demokracji, a tęsknią za rządami silnej ręki. Źle, że przy okazji walki z mitycznymi "wykształciuchami demoluje się istotną dla społeczeństwa hierarchię wartości.
Rys. Marcin Wicha
S

Staram się zrozumieć, gdzie teraz jestem. W jakim państwie żyję. W jakim kręgu społecznym. Naturalnie, istnieją na te pytania prostoduszne odpowiedzi natury geograficznej i socjologicznej. Brzmią: jestem w swoim mieszkaniu w śródmieściu Warszawy, mieszkam w mojej ojczyźnie, Polsce, należę do warstwy nieźle zarabiającej; zaliczam się do środowiska określanego jako "pracownicy umysłowi". Pochodzę z rodziny inteligenckiej, ale wychowałem się na warszawskiej Woli, w dzielnicy, którą w czasach PRL-u nazywano "robotniczą".

Utopia i tytulatura

Komplikacja pojawi się, gdy do tych prostych rozpoznań przyłożyć język wartości i mitów, a to przecież za ich pomocą porządkujemy naprawdę świat. Przede wszystkim: mit Sierpnia 1980 r., który był pierwszym i najważniejszym dla mnie otwarciem na życie publiczne. Zaczynałem wtedy ostatnią klasę...

19157

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]