Reklama

Trawienie Boga

Trawienie Boga

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Boże Ciało to święto fascynujące i zatrważające zarazem. Ani rytuał, ani folklor nie powinny nam tego przesłonić.
J

Jeśli nie będziecie jedli ciała Syna człowieczego i nie będziecie pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie” (J 6, 53). Czy szokuje nas ta wypowiedź? Jeśli nie – znaczy, że oswoiliśmy się z przerażającym obrazem. Nawet jeśli te słowa mają sens symboliczny, jest to jednak metaforyka kanibalistyczna. Właśnie dlatego mowa Jezusa z Ewangelii Jana zgorszyła opisanych w tej opowieści słuchaczy. Dlatego – słusznie – słowa te szokują wielu współczesnych niechrześcijan. I nas powinny przyprawiać o drżenie.

Jesteś tym
Jeśli bowiem zna się dokładniej uzasadnienie rytualnego kanibalizmu praktykowanego w kulturach pierwotnych, łatwo można dostrzec analogie do słów w Ewangelii. Jeśli zjadano ciało (najczęściej serce) zabitego wroga, to po to, by przejąć jego moc życiową. Także Jezus mówi o jedzeniu Jego ciała i piciu Jego krwi jako o warunku posiadania w sobie...

5090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Trzeba mi było, aby Ktoś to powtórzył, choć wiem o tym od jakiegoś czasu. Bliźni. Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Czyż przez swoje wcielenie nie stał się nam bliźnim?

młodzież, musi ktoś zacząć to rzetelnie robić. Dajcie im porządna literaturę do ręki, wzbudźcie pragnienie szukania/poszukiwania, poznawania, wolę spotykania się z ludźmi o różnych poglądach...przecież mamy tylu dobrze wykształconych, zdolnych teologów, katechetów. Gdzie oni są? kto im podcina skrzydła?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]