Reklama

Transatlantyk się buja

Transatlantyk się buja

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Kwestia wizerunku Polski za granicą budziła ostatnio emocje większe niż zazwyczaj, a ich temperatura wzrosła szczególnie po szczycie w Brukseli. A gdyby tak wyjść poza spór między tymi, którzy wieszczą plagi egipskie, jakie ściągnie konfliktowa i niekompetentna ekipa rządząca, a wyznawcami przekonania, że reputacja twardych obrońców własnych interesów przyniesie nam rozliczne korzyści?.
O

Obawiam się, że obie postawy są w dużo większym stopniu wyrazem stosunku do koncepcji politycznej i stylu jej realizowania przez braci Kaczyńskich niż namysłu nad rzeczywistą reputacją Polski za granicą. Na usprawiedliwienie obu stron należy powiedzieć, że trudno rozmawiać o "rzeczywistej reputacji Polski" i zachodzących w niej zmianach, ponieważ kolejne ekipy nie przeprowadzają systematycznych badań wizerunku kraju za granicą. Jedynym wyjątkiem są sondaże realizowane w związku z kolejnymi wystawami EXPO na temat opinii o Polsce i Polakach. Dzięki nim wiadomo np., że choć Hiszpanie o Polsce wiedzą niewiele, uważają nas za ludzi pracowitych, mądrych, uczciwych, tolerancyjnych, towarzyskich, wykształconych i przedsiębiorczych. Żebyśmy nie popadli w samozachwyt, krytykują nas równocześnie za malkontenctwo, pesymizm, roszczeniowość i egocentryzm. Z kolei Chińczycy, którzy...

8467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]