Reklama

Tony po raz trzeci

Tony po raz trzeci

15.05.2005
Czyta się kilka minut
Przybyło mu siwizny na skroniach, twarz przeorały bruzdy, na pewno utracił trochę dawnej młodzieńczej magii. Mimo to zdołał poprowadzić brytyjskich laburzystów do wyborczego zwycięstwa. A po to właśnie postawili go przed laty na czele ich partii jako pełną energii lokomotywę, która ma pomieszać szyki konserwatystom i zmienić polityczny rozkład jazdy na Wyspach.
T

Tony Blair zrobił to właśnie trzeci raz z rzędu, co w Wielkiej Brytanii wyczulonej na historyczne precedensy (a na tutejszej "lewicy" jest to precedens) nie pozostaje bez znaczenia. Ale również nie bez znaczenia jest fakt, że nigdy dotąd rządu nad Tamizą nie tworzyła samodzielnie partia popierana zaledwie przez 36 proc. wyborców.

Po ośmiu latach u sterów laburzyści na pewno roztrwonili znaczną część kapitału społecznego entuzjazmu, który wówczas wyniósł ich do władzy. Przyszło im zapłacić za interwencję w Iraku, za kłopoty służby zdrowia i oświaty, za pewien klimat arogancji, w którym rząd przestaje słuchać tych, którzy powierzyli mu mandat do sprawowania rządów. Po raz pierwszy też bardzo wyraźnie wyczuwało się, że premier z uwagi na nadszarpniętą nieco wiarygodność (sprawa uzasadnienia udziału w wojnie z Saddamem Husajnem powracała jak bumerang podczas...

2171

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]