Reklama

Toksyczne ćwierćwiecze

Toksyczne ćwierćwiecze

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Była to największa katastrofa przemysłowa w dziejach, o skutkach poważniejszych od Czarnobyla. 3 grudnia 1984 r. w wyniku zatrucia oparami gazu z fabryki pestycydów, zginęło 20-30 tys. ludzi. Z powodu powikłań do dziś cierpipół miliona. Ci, co przeżyli, czcili w tych dniach 25. rocznicę tragedii.
Bhopal, mur fabryki, która 25 lat temu spowodowała katastrofę / fot. Andrzej Meller
T

Tej strasznej nocy wielkie balony gazu wzleciały, aby uśmiercić ludzi. Niektórzy stracili przytomność i padli, nikt z nich się nie obudził. Gaz nie rozróżniał rasy ani religii, zabijał po kolei jak leci. Zniszczył naszą generację i wciąż męczy nasze dzieci. W najszczęśliwszą z nocy - Bhopal jest wielkim cmentarzem. Zbyt wielu z nas dotąd karze.

Dżafar Sahebai (tłum. AM)

Krytyk literacki powiedziałby pewnie, że słowa miejscowego poety są zbyt proste, za dosadne, ubogie w metafory. Możliwe. Ale bez wątpienia oddają to, co czują zwykli ludzie tu, w półtoramilionowym mieście w środkowych Indiach, gdzie mniej więcej co czwarta ciąża kończy się poronieniem lub narodzinami martwego dziecka.

Union Carbide of India Limited - tak brzmi pełna nazwa przedsiębiorstwa, spółki-córki amerykańskiego koncernu Union Carbide Corporation. W 1977 r...

14165

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]