Reklama

Szpital w dolinie

Szpital w dolinie

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Do Pakistanu pojechało 18 strażaków ze specjalnych grup z Gdańska i Nowego Sącza (w tym lekarze, ratownicy i przewodnicy psów) i czterech lekarzy Polskiej Misji Medycznej. Wzięli pięć psów do poszukiwań i sprzęt, w tym elektroniczne detektory. Misja wróciła 19 października.
Polscy ratownicy w Balakot
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: - Ocenia się, że podczas trzęsienia ziemi w północnym Pakistanie zginęło co najmniej 50 tys. ludzi, są tysiące rannych. Jaki obraz przywiózł Pan stamtąd?

ANDRZEJ SZTARBAŁA: - Skierowano nas nie do stolicy Kaszmiru, gdzie docierały wcześniejsze grupy, ale do miejscowości Balakot. Byliśmy tam jedną z pierwszych ekip. Przed nami była francuska grupa poszukiwawczo-ratownicza. My nastawialiśmy się na pomoc medyczną: byli z nami lekarze Polskiej Misji Medycznej, a oprócz tego każdy nasz strażak jest przeszkolony w tzw. pomocy przedmedycznej. Przyjechaliśmy do Balakot, miasta liczącego 25-30 tys. mieszkańców, gdzie zniszczonych było 80 proc. budynków. Dookoła piękna dolina górska. Obserwujemy przez lornetkę: w górskich wsiach, po same szczyty, wszędzie zawalone budynki. I mnóstwo ludzi, którzy nieśli poszkodowanych w dolinę przez...

8321

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]