Reklama

To nie tak

To nie tak

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Nie poszłabym do gdańskiej galerii, w której na przełomie roku 2002 i 2003 przez kilka tygodni Dorota Nieznalska prezentowała swoje instalacje. Nie umiem po prostu wykrzesać w sobie zainteresowania dla prowokacji artystycznych balansujących na granicy wyzwania, dla którego adresatem nie mogą być podobno uczucia religijne, ale dla odbiorców czasem po prostu tym adresatem są - i to w sposób bolesny nie do zniesienia. Tyle że zamknięta przestrzeń galerii, cokolwiek by prezentowała, niczego nikomu nie narzuca siłą - i to jest ta cienka a ostra granica między ostentacją wizerunku w przestrzeni publicznej a eksperymentami ograniczonymi do pewnego środowiska.
I

Inaczej swego czasu odbierając okładkę “Wprost" niż poseł Jurek (przypominam: była to ikona wizerunku jasnogórskiego w maskach gazowych), nie dziwiłam się specjalnie, że zaskarżył ją do sądu właśnie w imię obrazy uczuć religijnych. Może zresztą i tym razem sam fakt zaskarżenia artystki dałby się zrozumieć, skoro nikt nikomu nie może ograniczać jego stanu wrażliwości, gdyby nie to, że składający skargę na artystkę w imię “obrazy uczuć religijnych" do galerii przyszli specjalnie, już po zamknięciu wystawy, a więc jakby chcieli, by ich “uczucia religijne" zostały “obrażone". A sam proces i wyrok, który na nim zapadł? Dorota Nieznalska skazana została - tak jak  nietrzeźwi kierowcy, drobni złodziejaszkowie, niepłacący alimentów albo niegroźni chuligani - na ograniczenie wolności przez odbywanie nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Przez pół roku, w wymiarze 20...

2981

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]