Reklama

To jeszcze nie teraz

To jeszcze nie teraz

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Bunt przeciw władzy to ostateczność. Coś, co w Uzbekistanie nie zwykło się zdarzać. Bunt przeciw władzy to jak bunt przeciw ojcu w rodzinie. A jak przeciw niemu się buntować?.
Zabytki w Samarkandzie
B

Bunt to ostateczność, bo oznacza wstrząs i zmianę, a najważniejszą wartością jest spokój i porządek - tak w domu, w mahalli (tj. sąsiedztwie; mahalla to dzielnica, kwartał, nie zawsze formalnej organizacji społecznej; zwarta i konserwatywna), jak w kraju.

Spokój i porządek, które warte są każdej ceny. Których ktoś musi pilnować.

Gdy rozpadały się Sowiety, zabrakło i ładu, i porządku. Wolności nikt w Uzbekistanie się nie domagał. Przyszła nieproszona, niosąc chaos. Czym jest wolność i demokracja, Uzbecy widzieli, patrząc na czołgi w Wilnie, Tbilisi i Moskwie w 1991 r.; na wojny na Kaukazie, w Mołdawii, w sąsiednim Tadżykistanie i Afganistanie. Gdy prezydent Isłam Karimow pytał naród, czy wybiera spokój i porządek, czy wolność i demokrację, Uzbecy nie mieli problemów z odpowiedzią.

Prezydenta, jak ojca, trzeba słuchać, bo cóż...

20019

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]