Reklama

To było powstanie

To było powstanie

28.06.2016
Czyta się kilka minut
Urodzony 1933. W czerwcu 1956 r. student Politechniki Poznańskiej. Później autor opracowania „Powstanie Poznańskie 1956. Akty oskarżenia”.
Fot. Muzeum Historii Polski
T

To był koniec semestru, pracowałem jako przewodnik na Targach Poznańskich. Rano szedłem do pracy pieszo, tramwaje nie jeździły, jakieś głosy wśród przechodniów, że „coś się dzieje”. Na placu Stalina (dziś Mickiewicza) wielki tłum gęstniał z minuty na minutę. Była atmosfera oczekiwania na wystąpienie władz, na jakieś deklaracje.

Postałem trochę i ruszyłem na Targi, tak z poczucia obowiązku. Po drodze przed Zakładem Ubezpieczeń widziałem zgromadzenie: na dachu były zagłuszarki Wolnej Europy, wszyscy o tym wiedzieli. Akurat jak doszedłem, były demontowane. Poleciała wielka szafa z góry, spadła na chodnik, huk jak od wybuchu.

Potem grupa młodych chłopaków ze sztandarem zakrwawionym przyszła na Targi... Dotarli do pawilonu centralnego, zatrzymali się, zaczęła się lokalna manifestacja, otoczyli nas reporterzy. Jestem na zdjęciu: młody w okularach, to zdjęcie było w...

4683

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]