Reklama

"The Way Up"

"The Way Up"

03.04.2005
Czyta się kilka minut
Album The Way Up (co najchętniej przetłumaczyłbym jako W górę) to płyta przełomowa w liczącej już ćwierć wieku karierze Pat Metheny Group. Nie znajdziemy na niej utworów noszących znamiona standardów, takich jak Are You Going With Me? czy Letter From Home, ani też uwodzących poetycznymi tytułami w rodzaju As Falls Wichita, So Falls Witchita Falls lub So May It Secretly Begin, lecz zaledwie jedną kompozycję trwającą, jak głosi podtytuł płyty, aż 68 minut 10 sekund.
W

Wszystko zaczyna się trzęsieniem ziemi, czyli pięciominutową uwerturą “Opening", w której spółka kompozytorska Metheny-Mays wprowadza tematy do dalszych improwizacji. Konia z rzędem temu, kto ogarnie w sensie artystycznym i intelektualnym rozmach dzieła. Sam Metheny twierdzi, że aby wyrobić sobie pojęcie o tej płycie, trzeba jej wysłuchać - głośno, a nawet bardzo głośno - dziesięć razy na kolumnach, a następnie pięć razy przez słuchawki.

Wieki temu Joe Zawinul twierdził, że w jego supergrupie Weather Report nikt nie gra partii solowych, że każdy utwór to solo w wykonaniu całego zespołu. To samo da się powiedzieć o grze PMG. Gitara Metheny’ego prowadzi dialog z fortepianem Lyle’a Maysa, trąbka Wietnamczyka Cuonga Vu z harmonijką Szwajcara Gregoire’a Mareta, a wspólnym mianownikiem dla ich popisów jest straceńcza, a mimo to bezbłędna produkcja sekcji rytmicznej...

1352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]