Reklama

"Um Amor Infinito"

"Um Amor Infinito"

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Słuchając płyty Um Amor Infinito - poruszającej nawet tego, komu słoń nadepnął na ucho - z dziką satysfakcją myślałem o tym, że muzyka portugalskiej grupy Madredeus nie poddaje się próbom klasyfikacji i że łatwiej powiedzieć, czym ona nie jest, niż czym jest. Zapewne nie jest to fado, wbrew temu jak kilka lat temu anonsowano koncerty Madredeus w Polsce.
Z

Zapytany przez mnie o związki z fado, Pedro Ayres Magalhaes - poeta, kompozytor, gitarzysta i lider zespołu - stwierdził, że fado to jedna z wielu tradycji (od siebie dodam: obok twórczości trubadurów i truwerów z jednej strony, i z drugiej - klasycznej muzyki gitarowej), z których czerpie inspirację, ale nie jedyną i nie najważniejszą. Może właśnie dlatego, że nie daje się ometkować, muzyka Madredeus fascynuje i intryguje nie tylko w Europie, ale również w Ameryce (ściślej: w Brazylii, co jest zrozumiałe z uwagi na język) i w Azji (dokładniej: w Japonii, co jest całkowicie niezrozumiałe, ale tym bardziej zachwycające).

Nowy album grupy to zestaw dwunastu - nie waham się użyć tego określenia - arcydzielnych pieśni, z mistrzowską lekkością zinterpretowanych przez Teresę Salgueiro, oraz jedno instrumentalne, bez mała taneczne interludium (“O Olival"). To...

1829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]