Reklama

"FiLM iNG"

"FiLM iNG"

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Nic nie starzeje się w jazzie tak szybko, jak przedsięwzięcia bazujące na najnowszych wynalazkach w dziedzinie technologii. Najlepszym przykładem elektroniczne rewelacje Chicka Corei (np. Hymn of the Seventh Galaxy) i Herbie Hancocka (np. Sextant) z początku lat 70., które jeszcze wczoraj olśniewały nowoczesnością, a dzisiaj nieprawdopodobnie trącą myszką.
P

Pomny tej lekcji, norweski muzyk Bugge Wesseltoft, lider głośnej już grupy New Conception Of Jazz, posługuje się zarówno zestawem instrumentów elektronicznych, jak i akustycznych. Do nagrania najnowszego albumu zaprosił także jednego z najświetniejszych saksofonistów świata - Joshuę Redmana, którego partie solowe w utworach “oH Ye" oraz “eL." nadają tej progresywnej (a więc cokolwiek niszowej) muzyce wymiar uniwersalny.

Koncepcja płyty - poczynając od pierwszego utworu zatytułowanego “SKoG", kończąc na temacie “INDiE" - oparta jest na zasadzie kontrastu. Z jednej strony szumy i szmery wydobywające się z syntezatorów, z drugiej improwizacje wykonywane przez lidera na fortepianie czy też przez Ole Jorna Myklebusta na trąbce; z jednej strony monotonny rytm automatów perkusyjnych, z drugiej pełna fantazji i południowego temperamentu gra perkusisty Paolo...

1856

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]