Reklama

Ładowanie...

Terytorium wiersza

Terytorium wiersza

12.05.2014
Czyta się kilka minut
Pracownia Poetycka „Silesius” jest miejscem intensywnego namysłu nad współczesnym wierszem. Zagoszczą w niej nominowani i laureaci nagrody.
W

W historii poezji wiele znajdziemy wierszy, których tematem jest sama sztuka poetycka. Podobne utwory należały niegdyś do repertuaru każdego autora. Za ich pomocą twórcy przekazywali czytelnikom wiedzę na temat swojej filozofii języka i literatury. Z jednej strony tłumaczyli się z własnych działań, wykreślali granice terytorium słowa, po którym się poruszali; z drugiej – walczyli z innymi, tworzyli hierarchie między poetyckimi idiomami, próbowali przekonać publiczność, że to ich wiersze w najlepszy sposób realizują zadania sztuki poetyckiej. Współzawodnictwo nie ograniczało się wyłącznie do środowiska literackiego. Chodziło także o wpływ na całe artystyczne uniwersum.
W drugiej połowie XX w. ten specyficzny gatunek wiersza zaczął zanikać. Z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że rozmyły się granice poetyckiego terytorium, a co za tym idzie: pytania o istotę wiersza stały się (przynajmniej tak twierdzili autorzy i krytycy) anachroniczne, jakby wyjęte z innej epoki. Po drugie – pojawił się szczególny rodzaj komunikacji między poetą a jego czytelnikiem: pełen niedopowiedzeń, uników, gry pozorów, językowych zmyłek. Po trzecie wreszcie – rolę tych, którzy odpowiadają na pytania o istotę poezji, przejęli krytycy, historycy i teoretycy, a po nich również recenzenci i dziennikarze. W społecznym obiegu komunikacyjnym powstała wyrwa, którą od czasu do czasu wypełniają głosy wzywające do czytania jednego rodzaju poezji i odrzucania innego.
Pracownia Poetycka „Silesius”, która powstała przy ufundowanej przez Miasto Wrocław nagrodzie, jest miejscem intensywnego namysłu nad współczesnym wierszem i językiem poetyckim, nad odmianami pisania i różnymi sposobami czytania. Wśród jej gości znajdą się nominowani do nagrody, a także wyróżnieni nią twórcy. Każdy z nich zaprezentuje wykład, w którym udzieli odpowiedzi na pytanie: „Czym jest poezja dziś?”. Dzięki temu, że podczas każdego ze spotkań wystąpi po dwóch autorów, będziemy mieć do czynienia z prawdziwym agonem. Zresztą nie tylko ideowym, lecz i poetyckim, ponieważ zaproszeni goście będą wchodzić ze sobą w spór również za pośrednictwem wierszy.
Jako pierwsi wystąpią Darek Foks, tegoroczny laureat „Silesiusa” za całokształt twórczości, oraz Andrzej Sosnowski, który w 2008 r. otrzymał najwyższe wyróżnienie za tom „Po tęczy”. Pierwsze spotkanie w ramach Pracowni odbędzie się 16 maja o godz. 18.00 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5), dzień przed przyznaniem nagród za debiut i za książkę roku. Koordynatorami pracowni są Anna Kałuża i Grzegorz Jankowicz, którzy poprowadzą również dyskusję z zaproszonymi poetami. W tym roku Pracownia Poetycka „Silesius”, będąca częścią przygotowań Wrocławia do objęcia roli Europejskiej Stolicy Kultury 2016, odwiedzi także inne polskie miasta.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]