Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Teologia pielęgnacyjna

Teologia pielęgnacyjna

11.06.2013
Czyta się kilka minut
Arcybiskup Józef Michalik ogłosił w czasopiśmie „Niedziela”, że za luksus trzeba dziś uznać snobistyczne pielęgnowanie konia – nie jest luksusem auto ani komputer, które wedle duchownego są podstawowymi narzędziami pracy.
W

Wydaje się, że jest to pogląd wygłoszony bez większego starania. Auto autu nierówne, komputer komputerowi też, takoż konie to nie zawsze araby, bo większość to zwierzęta pociągowe lub rzeźne. Z wykładni arcybiskupiej wnieść można, że koń jest kaprysem grzesznego najpewniej snobizmu, a zwłaszcza jego pielęgnacja zasługuje na wzgardę. Najpewniej metropolita przemyski chciał rzec wiernym, że koń na plebanii nie jest dziś potrzebny. Wydaje się, iż to spostrzeżenie jest słuszne, choć, jak wiemy, wyjątki się zdarzają. Ot, gdy prowadzi się hodowlę – dajmy na to – danieli. Danielom z racji ich snobistycznych upodobań wypielęgnowane konie są miłe, choćby po to, by z nimi płocho ganiać po posesji.
Nie sposób się nie zgodzić, że pielęgnacja uwikłana w snobizm wiedzie na manowce obyczajowości. Nie trzeba jednak konia, by się znaleźć poza granicami skromności. Pielęgnacja samochodu uwiązana...

2017

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]