Reklama

Teatr manieryczny i niegroźny

Teatr manieryczny i niegroźny

06.10.2014
Czyta się kilka minut
Ze spektaklu „Apokalipsa” Michała Borczucha wynika, że nie każdy powinien się brać za politykę.
W

W jednej ze scen „Apokalipsy” Michała Borczucha w warszawskim Nowym Teatrze przenosimy się na plan filmowy. Na środku siedzi Giuseppe (Sebastian Łach), przygrywa na ukulele. Zbliża się do niego aktorka Laura (Marta Ojrzyńska), której zadanie polega na tym, by przed kamerą rzetelnie wzruszyć się losem biedaka i uronić łzę. Nie wychodzi. Powtarzają scenę raz, drugi; reżyser (Bartosz Gelner) wybucha, każe rzecz przeżyć, przepracować, przejąć się losem biedaka. Laura monologuje, próbuje „nakręcić się” fantazjami na temat strasznej codzienności żebraka, jednak empatia budzi się dopiero wtedy, gdy zaczyna mówić o sobie.
Inna scena. Rozmowa pomiędzy Fotografem (Jacek Poniedziałek), Sępem (Piotr Polak) i Dziewczynką (Ojrzyńska). Przed chwilą kontemplowaliśmy słynne zdjęcie Kevina Cartera z czasów klęski głodu w Sudanie na początku lat 90., przedstawiające wychudłe, przykucnięte dziecko...

3816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]