Reklama

Ładowanie...

Taryfa ulgowa?

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Michał Olszewski w tekście pt. ("TP" nr 42 ) zabrał głos "w sprawie" młodej literatury. Świadomie użyłam tych słów, bo jego rozważania są mocno zaangażowane w obronę młodości jako takiej, tymczasem czynienie kategorii wieku kategorią szczególną upupia młodą literaturę. Zresztą jeszcze niedawno, mówiąc o młodych, przywoływano roczniki 70., teraz coraz częściej - robi to także Olszewski - 80. Nie wydaje się, aby młoda literatura stanowiła - jak zdaje się sugerować Olszewski - "dziecko szczególnej troski". W jej przypadku nie powinniśmy stosować taryfy ulgowej. Młodość niczego nie usprawiedliwia, debiuty słabe należy krytykować.
O

Olszewski poświęca nieco uwagi przyznawaniu twórcom stypendiów, ale to sprawa drugorzędna, ważniejsze jest, jakie zasady rządzą rynkiem wydawniczym i jakie książki promuje prasa. Tutaj pojawia się problem, którego autor zdaje się nie dostrzegać. Nazbyt często bowiem bywa promowana literatura niskich lotów. Trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że "w ostatnim czasie dominuje rozczarowanie tym, co piszą młodzi, rozczarowanie nieuzasadnione, bo można wyłowić z oceanu nowych książek zjawiska interesujące. »Małż« Marty Dzido czy »Ojciec odchodzi« Piotra Czerskiego pokazują, że młoda literatura polska to nie tylko Masłowska, że coś się w tej prozie dzieje i warto przyglądać się jej bliżej". Niestety, Czerski, pisząc o Krakowie w czasie, gdy umierał Papież, czy Dzido, opowiadając, jak trudno zdobyć pracę i odnaleźć się w wyścigu szczurów, czy Maciek Miller z tematyką pedofilii ("...

2825

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]