Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Talerz zupy

Talerz zupy

21.10.2016
Czyta się kilka minut
W nagrodzonej Angelusem powieści Varujana Vosganiana opisana jest następująca scena: po jedenastu latach powraca z Syberii jeden z rumuńskich Ormian, wydany wcześniej jako „kolaborant” przez rodaków chcących przypodobać się nowej władzy.
C

Chudszy o 30 kilogramów, wyłysiały i bezzębny, spisuje swoje wspomnienia, a następnie wręcza manuskrypt narratorowi opowieści. Ten zapewnia go, że postara się tekst jak najszybciej opublikować. „Po mojej śmierci”, oświadcza autor manuskryptu. Kiedy narrator zaczyna mu tłumaczyć, jaka to radość, kiedy ma się w końcu w rękach własną książkę, tamten pyta kpiąco: „Kusiłoby mnie nawet, żeby ją przeczytać, tak?”. A poważnym tonem dodaje: „Pisanie wyzwala. Napisałem to wszystko, a teraz mogę o tym zapomnieć. Czytanie, dla odmiany, obciąża”.

Do książki Vosganiana podchodziłem kilka razy. Wiecie, co mi przeszkadzało? Zamierzałem powiedzieć o tym pisarzowi, ale nagle zabrakło mi angielskiego języka w gębie. Chodzi o opisy. W „Księdze szeptów” – wydanej u nas w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas – są one tak znakomite, tak zmysłowe, że ilekroć czytałem np. o przygotowywaniu kawy, zaraz...

4461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]