Reklama

Tajniacy w peletonie

Tajniacy w peletonie

31.07.2006
Czyta się kilka minut
Wyścig Pokoju był największą imprezą kolarską w "bloku wschodnim, organizowaną pod egidą partii komunistycznych Polski, Czechosłowacji i NRD. Dlatego miał duże znaczenie nie tylko sportowe, ale również polityczne. Bezpieka interesowała się nim intensywnie od początku do końca istnienia PRL.
S

Stworzony w 1948 r. Wyścig stał się bardzo popularny w okresie panowania w Europie Wschodniej komunizmu. Miliony ludzi szczerze fascynowały się zmaganiami polskich kolarzy. Było czym: na trasie wiodącej przez Warszawę, Berlin i Pragę zwycięstwa odnosili Stanisław Królak, Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda. Po 1989 r. impreza podupadła, ale odbywa się do dziś, choć w mniejszej skali.

W latach 1948-1989 Wyścig, obok wartości sportowej, miał także znaczenie polityczne - i polityczny bagaż. Na start zapraszano jedynie ekipy z krajów "zaprzyjaźnionych" bądź tych, których względy zamierzano pozyskać (np. reprezentantów Indii w latach 50., tułających się w turbanach na szarym końcu peletonu). Szczegółowo planowana trasa miała być atrakcyjna nie tylko technicznie, ale umożliwić miała zagranicznym gościom obejrzenie zdobyczy państw socjalistycznych: fabryk,...

12513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]