Reklama

W zdrowym ciele zdrowy duch (dziejów)

W zdrowym ciele zdrowy duch (dziejów)

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Tak jak dziś prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, władze totalitarne XX w. kochały sport. Przed rokiem 1989 był on w Polsce reglamentowany zgodnie z leninowską teorią rewolucji kulturalnej, w ramach której kultura fizyczna miała być jednym ze środków komunistycznego wychowania mas pracujących oraz ich wszechstronnego rozwoju fizycznego w interesie socjalistycznego państwa.
Adolf Hitler na olimpiadzie w Berlinie w sierpniu 1936 r.
J

Jan Rokita nie przebierał w słowach: lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział niedawno, że gdy po wrześniowych wyborach jego partia stworzy rząd, Polska zintensyfikuje działania wobec reżimu w Mińsku. Nie tylko powstanie radio - głos wolnej Białorusi (jak kiedyś Głos Wolnej Polski czy Radio Wolna Europa Jana Nowaka Jeziorańskiego), ale Polska zgłosi na forum Unii Europejskiej propozycję bojkotu białoruskich polityków - i sportowców.

Ostatni pomysł może wydać się dziwny, bo cóż łączy sport z dyktatorem? A jednak: Łukaszenka wykorzystuje go w swej propagandzie, traktując jako “okno na świat" izolowanego kraju. Prezydent - przewodniczący Komitetu Olimpijskiego - osobiście kontroluje białoruski sport: on decyduje, kto wystartuje w imprezach zagranicznych, i na niego spływają polityczne korzyści z sukcesów sportowców. Eksploatuje je prezydencka propaganda, a...

19286

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]