Reklama

Taborem do nieba

Taborem do nieba

28.09.2007
Czyta się kilka minut
Wniedzielę 16 września odbyła się 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Romów do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej wLimanowej. Jak wierzą Cyganie?.
fot. JACEK TARAN
T

To nie jest niedziela, jak inne.

W chłodny, wrześniowy poranek w Łososinie Górnej pod drewnianym kościółkiem z XVIII w. gromadzą się odświętnie ubrani ludzie. Mężczyźni w kapeluszach, kobiety - w długich sukniach i chustach na głowach. W bladym jeszcze słońcu błyskają ozdoby: bransolety, pierścionki, sygnety. Powietrze pełne niezrozumiałych nawoływań. Gdzieś pomiędzy drzewami zaczyna grać muzyka; słychać śpiewy.

Jakbyś znalazł się nagle na orientalnym targowisku.

Ale to Łososina. Pięć kilometrów od Limanowej.

W tę niedzielę Romowie pielgrzymują do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Mamy ich w sercach

Na niewielkim skwerku pod kościołem rozbrzmiewa muzyka. Na gitarze gra młody Rom; inny tańczy i śpiewa.

Jest coraz głośniej. Słychać pokrzykiwania:...

13203

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]