Reklama

Ta jedyna niedziela

Ta jedyna niedziela

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Ulicami Kijowa przeszedł Marsz Równości, w Marsylii drużyna Ukrainy przegrała z Niemcami, a w Donbasie na pozycji „Butowka” zginęło lub odniosło rany kilkunastu żołnierzy. Wszystko w jeden dzień.
Podczas ceremonii żałobnej poświęconej poległym na pozycji „Butowka”, Kijów, 14 czerwca 2016 r. Fot. Monika Andruszewska

​Lonia ma 23 lata. – No to jak o mnie napiszesz? – rzuca prowokacyjnie. – Może tak: Lonia, żołnierz, który przeżył pierwszą bitwę, ale stracił w niej trzech przyjaciół? Albo: Lonia, gej na wojnie? A może: Lonia, gej, ale przeciwny Marszom Równości?

Na marsz, ale z medalami

Nie chce, żeby podawać jego prawdziwe imię. Do armii zgłosił się sam, trafił do brygady pancernej. – Ludzie wyobrażają sobie geja jako wymoczka, który płacze na widok karabinu. Bzdura! – irytuje się. – Nie oglądam broni z wypiekami na twarzy, ale jestem facetem jak każdy inny. Moim obowiązkiem jest bronić ojczyzny.

– Pewnie zapytasz, czy przyznałem się, że jestem gejem. Rodzice wiedzą. Ale w armii to ciężka sprawa. Jest taki rodzaj braterstwa, który może powstać tylko na wojnie. Oddałbym życie za kolegów. Oni za mnie też. Ale powiedzieć im, że jestem gejem, nie mogę.

–...

11644

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]