Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Szymborska na rozdrożu

Szymborska na rozdrożu

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Tom sprzed 60 lat, po raz pierwszy przypomniany w całości. Ważny, bo otworzył nowy rozdział w poezji Szymborskiej.
W

Wznowienie „Wołania do Yeti” ukazało się w serii przypominającej książki poetki wedle ich pierwodruków. Seria otwarta została „Czarną piosenką”, czyli rekonstrukcją zbioru, który miał być debiutem Szymborskiej, ale nie ukazał się za jej życia. Potem wznowiono „Ludzi na moście”, „Koniec i początek”, „Chwilę” i „Tutaj”. „Wołanie do Yeti”, trzecia książka poetycka Szymborskiej po socrealistycznych „Dlatego żyjemy” i „Pytania zadawane sobie”, przynosi radykalną zmianę, a w niektórych utworach, jak choćby „Atlantyda” czy „Obmyślam świat” – dojrzałą, rozpoznawalną poetykę oraz ukryte pod lekką formą głębsze, filozoficzne dno.

To chyba najbardziej zróżnicowany tom Szymborskiej. Właśnie w nim znalazła się przedrukowywana przez lata w szkolnych wypisach „Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej”. W elegii na śmierć nauczycielki, która zginęła ratując dzieci z pożaru, patos przełamuje się...

2927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]