Reklama

Sztuka rozróżniania

Sztuka rozróżniania

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Poglądy episkopalnego biskupa Sponga mogą szokować. Odbiegają od tego, co znamy jako naukę chrześcijańską.
Z

Zrozumiałe stają się wątpliwości, czy w ogóle mamy tu jeszcze do czynienia z chrześcijaństwem. Znajomość zaś statystyk może nasunąć pytanie: po co zajmować się poglądami kogoś, kto reprezentuje grupę tak szybko kurczącą się liczebnie?

Powodów jest kilka. Po pierwsze, ze względu na spory, jakie narastają w Kościele w Polsce. Spierając się o wizję chrześcijaństwa XXI wieku, warto znać szerszą perspektywę i wiedzieć, jak dużo nas łączy, mieć świadomość, że pozostając po różnych stronach, jesteśmy wszyscy bliżej centrum niż skrajności (istnieje bowiem i drugie, naprawdę skrajne, fundamentalistyczne skrzydło chrześcijaństwa: ludzie, którzy np. wierzą, iż Bóg stworzył świat w sześć dni).

Po drugie, z zawirowań historii amerykańskiego episkopalizmu można wyciągnąć pożyteczną naukę. Episkopalianie cechują się dużą wrażliwością na pytania i problemy dzisiejszego świata, takie...

3012

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]