Reklama

Sztuka Powszechnie Nieznana (22): Lew, Słońce i Boże Narodzenie

Sztuka Powszechnie Nieznana (22): Lew, Słońce i Boże Narodzenie

19.12.2021
Czyta się kilka minut
Już w starożytności lew był uznawany za króla zwierząt, oraz postrzegany jako zwierzę o symbolice solarnej, czyli powiązanej ze słońcem. Ponieważ według starożytnego kalendarza 25 grudnia wypadało przesilenie zimowe, uważano, że był to dzień „narodzin Słońca”. W IV wieku Kościół zdecydował o wyznaczeniu na ten właśnie dzień święta Bożego Narodzenia, które zastąpiło pogańskie obchody...
Podkast Powszechny / cykl Sztuka Powszechnie Nieznana

Posłuchaj

Ś

Średniowieczne teksty widziały w lwie symbol samego Chrystusa, oraz odniesienie do idei najdoskonalszej sprawiedliwości. Wedle legendy lwica rodzi martwe młode, a po trzech dniach przychodzi lew i ożywia je swoim oddechem – to tłumaczono jako nawiązanie do Jezusa, który na trzeci dzień po śmierci zmartwychwstał: został ożywiony tchnieniem swojego Ojca.

„Sztuka Powszechnie Nieznana” to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Powszechnym. W dwudziestym drugim odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o symbolice lwa w średniowiecznej kulturze.

Ilustracje do tego odcinka:


Lew, miniatura z bestiariusza ze środkowej lub północnej Anglii, ok. 1200-1210, British Library, Royal MS 12 C. xix, fol. 6r / domena publiczna

Sol (bóstwo Słońca), srebrny dysk rzymski, III w. / Wikimedia Commons

Albrecht Dürer, Sol Iustitiae, 1498-1499 / PAUart / domena publiczna

Godło kamienicy Podelwie w Krakowie, XIV w., fot. Zygmunt Put / Wikimedia Commons

Lew (symbol św. Marka Ewangelisty), Księga z Durrow, VII w, Trinity College Library Dublin, IE TCD MS 57, fol. 191v / domena publiczna

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Strona świata Wojciecha Jagielskiego: gdzie najważniejsze wydarzenia przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych korespondentów wojennych. Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o pasji, podróży i robieniu dobra | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter