Reklama

Sztuka błędnej wędrówki

Sztuka błędnej wędrówki

01.10.2012
Czyta się kilka minut
„Dziennik moskiewski” Waltera Benjamina to opowieść o romansie jednego z najbłyskotliwszych filozofów XX wieku z komunistyczną reżyserką Asją Lacis.
Rys. Marcin Bondarowicz
D

Dla J.

W 1924 r. Asja Lacis i Walter Benjamin napisali krótki artykuł o Neapolu, który ukazał się rok później we „Frankfurter Zeitung”. Opowieść o mieście rozwija się nieśpiesznie – jej rytm odtwarza powolne tempo spaceru. Tak właśnie musieli wędrować po Neapolu: zaglądając do kościołów i restauracji, antykwariatów i sklepów z zabawkami, przyglądając się fasadom kamienic i posągom zdobiącym skwery, przystając obok żebraków i uciekając przed tłumem kupców.

John Maxwell Coetzee powiada, że ten fragmentaryczny opis jest dla kochanków jedynie pretekstem. W rzeczywistości chcą nam opowiedzieć o nieopanowanym pragnieniu zgubienia się w labiryncie uliczek, między nieponumerowanymi domami, wśród przypadkowych przechodniów. Benjamin napisał później, że niemożność odnalezienia właściwej drogi przez miasto to zwykła rzecz. Ale by celowo się w nim zgubić, trzeba...

18771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]