Reklama

Sztuka błędnej wędrówki

Sztuka błędnej wędrówki

01.10.2012
Czyta się kilka minut
„Dziennik moskiewski” Waltera Benjamina to opowieść o romansie jednego z najbłyskotliwszych filozofów XX wieku z komunistyczną reżyserką Asją Lacis.
Rys. Marcin Bondarowicz
D

Dla J.

W 1924 r. Asja Lacis i Walter Benjamin napisali krótki artykuł o Neapolu, który ukazał się rok później we „Frankfurter Zeitung”. Opowieść o mieście rozwija się nieśpiesznie – jej rytm odtwarza powolne tempo spaceru. Tak właśnie musieli wędrować po Neapolu: zaglądając do kościołów i restauracji, antykwariatów i sklepów z zabawkami, przyglądając się fasadom kamienic i posągom zdobiącym skwery, przystając obok żebraków i uciekając przed tłumem kupców.

John Maxwell Coetzee powiada, że ten fragmentaryczny opis jest dla kochanków jedynie pretekstem. W rzeczywistości chcą nam opowiedzieć o nieopanowanym pragnieniu zgubienia się w labiryncie uliczek, między nieponumerowanymi domami, wśród przypadkowych przechodniów. Benjamin napisał później, że niemożność odnalezienia właściwej drogi przez miasto to zwykła rzecz. Ale by celowo się w nim zgubić, trzeba...

18771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]