Reklama

Zabłocie się burzy

Zabłocie się burzy

07.02.2016
Czyta się kilka minut
Maciej Chart-Olasiński, aktywista miejski: Zdarzało się, że mieszkańcy nowych osiedli wyjeżdżając na wakacje mijali hale produkcyjne, a gdy wracali, za ich oknami rosły już bloki.
Maciej Chart-Olasiński, w tle dawne zakłady Telpodu i nowe apartamentowce, Zabłocie, luty 2016 r. Fot. Stanisław Barański dla „TP”
O

OLGA ŚWIĘCICKA: Trzy lata temu w budynku administracyjnym dawnej fabryki przy ul. Ślusarskiej otworzyłeś z Kajetanem Jasztalem Wytwórnię – warsztat i miejsce pracy twórczej. Szukaliście czegoś na Kazimierzu, ale stać Was było tylko na zapomniane Zabłocie. Dziś to prestiżowa lokalizacja.
MACIEJ CHART-OLASIŃSKI: Zmieniły się ceny, ale też liczba samochodów -– dawniej prawie ich nie było. Dzielnica przeszła podręcznikową gentryfikację. Najpierw powstały warsztaty rzemieślnicze, potem doszły studia dizajnu i start-upy, a na końcu weszli deweloperzy. Kiedy zaczynaliśmy, Zabłocie było w fazie drobnej przedsiębiorczości. Szybko jednak weszło na kolejny etap.
 

Etap burzenia. Punkt krytyczny to rozbiórka fabryki Miraculum latem 2015.

Wtedy też zawiązała się grupa S.O.S. Zabłocie. O wyburzeniu Miraculum wiedzieliśmy od...

7656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]