Reklama

Ładowanie...

Szkoła nierówności

Szkoła nierówności

15.04.2022
Czyta się kilka minut
I

Ignorowanie możliwości oraz potrzeb dzieci uchodźczych może prowadzić do nierówności (…), dyskryminacji oraz ograniczania ich wolności i praw” – napisał do ministra edukacji i nauki rzecznik praw obywatelskich. Marcin Wiącek nawiązał do decyzji, zgodnie z którą ukraińscy uczniowie przyjęci do podstawówek będą zdawać egzamin ósmoklasisty (24-26 maja) na niemal identycznych zasadach co uczniowie polscy. A to – w związku z gorszą znajomością języka – zmniejszy ich szanse podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Wcześniej przeciw egzaminom – także maturalnemu – w formule nieuwzględniającej w wystarczającym stopniu możliwości młodych Ukraińców protestowały organizacje pozarządowe. W „TP” szef Społecznego Towarzystwa Oświatowego Zygmunt Puchalski komentował, że nowe przepisy są upokarzające i nieludzkie.©℗


Wojenne sieroty. Co czeka dzieci z Ukrainy: Tysiące dzieci-uchodźców z placówek oraz rodzin zastępczych trafiło na otwarte serca i otwarte domy. Ale dla niektórych z nich Polska z Ukrainą szykują status „sierot drugiej kategorii”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]