Egzamin z empatii

ZYGMUNT PUCHALSKI, prezes Stołecznego Towarzystwa Oświatowego: Władzy oświatowej zabrakło empatii.

28.03.2022

Czyta się kilka minut

 / MATERIAŁY PRASOWE STO
/ MATERIAŁY PRASOWE STO

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Zaprotestowaliście przeciw rozporządzeniu, które objęło ukraińskich uczniów obowiązkiem podejścia do egzaminu ósmoklasisty i matury. Dlaczego?

ZYGMUNT PUCHALSKI, PREZES SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO: Władzy oświatowej zabrakło empatii. Ci młodzi ludzie przechodzą najcięższe chwile w życiu, nie znają języka polskiego albo znają go słabo. A my dajemy im konfrontację z polską podstawą programową. Będą normalnie oceniani, a do egzaminów przystąpią na takich samych zasadach jak Polacy, którzy w polskiej szkole spędzili lata.

Przy okazji zwracacie uwagę na systemowy absurd: uczeń, który ukończył szkołę podstawową w Ukrainie, może iść do naszego liceum bez egzaminu…

Tym logiczniejsze byłoby zwolnienie z niego także młodych uchodźców. Tak poza wszystkim, egzaminacyjne wyniki nie będą w żadnym stopniu odzwierciedlać – choćby właśnie ze względów językowych – prawdziwych możliwości uczniów, co postawi ich na straconej pozycji w rekrutacji do kolejnego etapu nauki. To upokarzające, nieludzkie.

„Znajomość Lalki, Pana Tadeusza czy Kamieni na szaniec okazuje się ważniejsza niż odzyskanie poczucia bezpieczeństwa” – napisaliście. Brzmi jak credo polskiej szkoły.

Powtarza się sytuacja z pandemii: ministerstwo broni głównie wymagań i podstawy programowej, zapominając o ludziach. I takie wspomnienie mogą wywieźć od nas młodzi Ukraińcy – egzaminy i oceny bez względu na życiową sytuację i stan psychiki.

ZYGMUNT PUCHALSKI jest wieloletnim dyrektorem, ekspertem ds. zarządzania oświatą. Prezes STO, prowadzącego niemal setkę szkół.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem – nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Trzykrotny laureat… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 14/2022