Reklama

Szkodliwe procedury

Szkodliwe procedury

16.06.2014
Czyta się kilka minut
Wolność kojarzy się z postępem, który przyczynił się do tego, że na Zachodzie powstał dobrobyt.
O

Ostatnio trudno jednak o praktyczne przykłady dobrego wykorzystania wolności.Należy się zastanowić, co spowodowało, że wolność została zepchnięta z codzienności do enklaw obyczajowych i rocznic. Nasze czasy mogą być oceniane jako okres prób realizacji utopii proceduralnej. Zachód traci moralne przywództwo i pogrąża się w stagnacji. Im lepsze są procedury, tym gorsza jest droga do wolności, gdyż uniemożliwia się przełomowy przeskok. Nam, współczesnym, trudno jest to pojąć, bo gonimy raczej za doskonałością niż wolnością. Doskonałość oznacza trzymanie się szczytu rozpoznanych możliwości. Natomiast wolność to możliwość arbitralnego decydowania o zmianie. Jeżeli jesteśmy daleko od doskonałości, to zmiana może być na lepsze, gorsze lub obojętna. Jeżeli jesteśmy blisko doskonałości – każda zmiana musi być najpierw na gorsze. Strategia jest zatem wskazywaniem kierunku do przyszłości uważanej za lepszą, przez to, że definiuje się pożądaną harmonię. Sądzę, że łatwiej sobie wyobrazić tę harmonię niż drogę, która do niej prowadzi.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]