Reklama

Szczygieł w ogniu polemiki

Szczygieł w ogniu polemiki

02.08.2015
Czyta się kilka minut
Książka, która nie jest arcydziełem, ale jest zgrabna, sprawna, wciągająca. Kto nam zabroni rozkoszy z czytania? Kto chce nas nią zawstydzić?
Carel Fabritius, „Szczygieł”, 1654 r.
D

Dając dwa tygodnie temu wyraz zdziwieniu nadmierną surowością, z jaką rozprawia się z nagrodzonym Pulitzerem „Szczygłem” Donny Tartt rodzima krytyka literacka („Tygodnik Powszechny” nr 30/2015, „Szczygieł z podciętymi skrzydłami”) nie sądziłam, że sprowokuję aż dwie reakcje: mój tekścik doczekał się polemiki Jerzego Jarniewicza (w kolejnym numerze „Tygodnika”) i Juliusza Kurkiewicza w „Gazecie Wyborczej”. Sporo w nich było uszczypliwości względem profanki, która pozwoliła sobie podważyć wyroki zawodowców, żadna z polemik nie odnosi się jednak wprost do meritum.
Nie odważyłabym się nazwać „Szczygła” arcydziełem, co sugeruje Jerzy Jarniewicz, bo też nie twierdzę, że zasługuje na aż takie miano. Nie przez oportunizm. Mam świadomość, że choć znacznie zawyżam krajowe statystyki czytelnictwa, nie param się jednak zawodowo krytyką i brak mi odpowiedniego aparatu, by w wiarygodny...

5803

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]